- Friss Hírek
- A lábnyomról / kislábnyomról
- Rezsicsökkentés gyorstalpaló
- Erdő is, Energia is
- Másfélfokos életmód
- Másfélfokos blog
- Kislábnyomos életmód
- Kislábnyomos életmód - gyűjtemény
- Kislábnyomos életmód - videók
- Kislábnyom tippek
- Kislábnyom tippek - gyűjtemény
- Kislábnyom Hírek
- Érdemes rápillantani
- Szezonális szemezgető
- Igazságosság ökológiai korlátok közt
- EnergiaKözösségek
- Közösségi Energia - Gyűjtemény
- Hasznos eszközök
- Letölthető anyagok
- Kislábnyom Hírlevelek
Kedvcsináló szezonális receptek a Kislábnyom hírlevél íróitól
Klímabarát, egészséges, szezonális, hús- és húsadó-kerülő receptek :-)
Vöröslencse leves zöldségekkel
Ezt a receptet eredetileg a jamieoliver.com oldalon találtuk, de több szempontból is egyszerűsítettük. Itt most a saját, kipróbált változat receptjét tesszük közzé, ami 6-8 fő számára bőven elegendő.
Hozzávalók:
- 1 ek olíva olaj
- 1 közepes fej vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 2 kk kurkuma
- 1 kk római kömény (mi nem őrölt köményt használtunk)
- 8 dkg spenót (fagyasztott is lehet vagy akár ki is hagyható)
- 2 közepes (kb. 45 dkg) édesburgonya (ha nincs épp otthon, sárgarépával is finom helyette ez a leves)
- 6 szem paradicsom - télen főztük a levest, így mi eltett, ill. konzerv paradicsomot használtunk, amiben darabolva volt a paradicsom
- 1 bögre (kb. 25 dkg) vöröslencse
- 1 l zöldséglé (mi ezt úgy helyettesítettük, hogy 2-3 ek szárított zöldségkeveréket kevertünk össze forró vízzel)
- ízlés szerint só és feketebors
- Ha valaki nem vegán levesre vágyik, tálaláskor adhatunk a leveshez joghurtot vagy tejfölt :-)
Pucoljuk meg és daraboljuk fel a vöröshagymát és fokhagymát, majd tegyük egy nagyméretű lábosba, és kezdjük el közepes lángon egy kis olíva olajjal párolni. Ha egész római köményt használunk, tegyük azt is a lábosba, majd pároljuk addig, amíg megpuhul a hagyma. Ekkor tegyük hozzá a kurkumát is, jól elkeverve a hagymákkal.
Közben pucoljuk meg az édesburgonyát és kockázzuk fel. Ha friss paradicsomot használunk, azt is mossuk meg és kockázzuk. Adjuk mindkettőt a fűszeres hagymákhoz, a megmosott lencsével és a zöldséglével együtt. Forraljuk fel, majd alacsony lángon főzzük kb. 25-30 percig, amíg az édesburgonya megpuhul, és a leves besűrűsödik. Közben adjunk hozzá még vizet, ahogy szükséges, hogy kedvünkre való sűrűségű levest kapjunk.
Ha teszünk a levesbe spenótot is, ekkor keverjük bele, majd ízesítsük sóval, feketeborssal. Ha családunk jobban szereti a krémlevest, akár turmixolhatjuk is, majd ízlés és diéta szerint joghurttal, tejföllel tálalhatjuk. Egytálételnek is tökéletes!
Vadovics Edina, GreenDependent
Megjelent a Kislábnyom hírlevél 2018. januári (104.) számában.
Forrás: https://www.jamieoliver.com/
Képek forrása: Vadovics Edina és https://www.twopeasandtheirpod.com/
Diós sültzeller-főzelék
Egyik kedvenc őszi elfoglaltságom a diószedés. A kertünkben lakik három nagy diófa, és az idei bőséges termésnek hála több hétvégén is hódolhattam diógyűjtő szenvedélyemnek (de azért a mókusoknak is hagytam!). Már akkor tudtam, hogy ez a diómennyiség messze több lesz, mint amennyire a karácsonyi diós beiglihez és moszkauerhez szükségem lesz, ezért elkezdtem diós receptek után kutakodni. Az alábbi sültzelleres-diós egytálétel az egész család kedvence lett.
Hozzávalók:
- 1 fej vöröshagyma, finomra aprítva
- 1 ek vaj
- 3 ek olívaolaj
- 1 gerezd fokhagyma
- 1,2 kg zellergumó, tisztítva, 1,5 cm-re kockázva
- 6 dl alaplé
- 1 kk só
- 10 dkg darált dió
- 2-3 késhegynyi frissen őrölt szerecsendió
- 1 dl olaj
- 2 ek pirított dióbél, durvára aprítva
- 5 dkg kéksajt, összemorzsolva
- pár csepp citromlé
- pár ek víz
A sütőt előmelegítem 200 °C-ra. A hagymát a vaj és olaj keverékén puhára párolom, majd finoman sózom. Egy-két kanál vízzel meglocsolom, hogy hamarabb megfőjön. A felkockázott zellerből félreteszek 15 dekányit, a többit egy nagy tálba teszem. Az olajat összekeverem a dióval, a só felével és a szerecsendióval, majd ráöntöm a zellerre és alaposan összeforgatom. Az olajos-diós-fűszeres zellerkockákat egy sütőpapírral bélelt tepsire borítom. Fontos, hogy ne fedjék egymást, így inkább két részletben sütöm, mert a párától nem sül, inkább csak szétfő. Kb. 16-18 percig sütöm. Amíg sül, a puha hagymára ráreszelem a fokhagymát és hozzákeverem a félretett zellerkockákat. Sózom, borsozom, majd fedő alatt 15 perc alatt puhára főzöm. A megsült zeller kétharmadát is hozzáforgatom, majd az egészet pürésítem. Ízesítem sóval, borssal, pár csepp citromlével és a maradék sült zellerrel. Pirított dióval és kéksajttal meghintve tálalom.
Tipp: Az ízeket tovább fokozhatjuk, ha pár csepp dió- vagy tökmagolajat csepegtetünk a főzelékre.
Király Andrea, GreenDependent
Megjelent a Kislábnyom hírlevél 2018. januári (104.) számában
Forrás: http://szatmariferi.blog.hu/2013/12/19/dios_sultzeller-fozelek
Sült pityóka
Valószínű, hogy nem maga az ennivaló, hanem a köréje sűrűsödött közösségi élmény miatt fontos számomra ez a rendkívül egyszerű recept. Nem is recept, hanem szívet melegítő téli történet.
Az őszi „kivetett” pityókasorokból beszélgetések, falusi pletykák közben szedjük fel a krumplit. Azt sem tudom, hogy mi a fontosabb: a betakarítás vagy a kölcsönös segítség, a kaláka. A megtermelt mennyiségnél fontosabb, hogy le lehet-e zárni minden pityókaszedés közben elhangzott vitát, akár a menekültekről, akár a fociról, akár a törvénytelen fakitermelésről.
Innen kerül pincébe válogatás (újabb eszmecserék színtere) után a krumpli, amit téli estéken alaposan megmosva a sütőbe helyezünk félbe vágva egy tepsiben, fűszermentesen.
Melléje illik a vörös hagyma, savanyodásnak indult káposzta, ezek biztosítják az immunrendszer erősítését a csíki hidegekben. A juhtúró nélkülözhetetlen, melegen ráolvadva… isteni! A vaj a hab a (sültpityóka)tortán.
Valószínű, valamikor az én időszámításom előtti életben, egy tepsi mennyiségű sült pityóka elfogyasztása túl soknak bizonyult egy család számára, ezért hívtunk mindig vendégeket az ilyen vacsorákra.
Próbáljátok ki és osszátok meg tapasztalataitokat! Majd én is tovább mesélem, hogy melyik társasjáték vagy zeneszám talál az elfogyasztásához!
Péter Emőke, Eco-Trend, GreenDependent
Megjelent a Kislábnyom hírlevél 2018. januári (104.) számában.
Kép: Péter Emőke
Puliszka sült tökkel, fodros kellel és mogyoróval - Vagyis sült édesburgonyával (saját termés!), és kelkáposztával, mert az volt itthon.. :-)
A goodfood magazinban talált receptet több ponton megváltoztattuk, egyrészt más zöldségeket használtunk, másrészt a sütéshez öntöttvas edényt választottunk (tepsi helyett), amiben egyenletesebben sülnek át a zöldségek; az edény sokáig tartja a hőt, így kevesebb energia kell a lassú sütéshez; és a fedőnek köszönhetően nem kell alufóliával takargatni semmit..
Hozzávalók:
- 100 g hagyma nagyobb darabokra vágva
- 2 nagyobb édesburgonya, feldarabolva
- 3 ek. olívaolaj
- 3 szál kakukkfű levele
- 2 gerezd fokhagyma
- ½ tk. chilipehely
- frissen reszelt (kb. ¼) szerecsendió
- 200 g kelkáposzta
- 1 biocitrom reszelt héja és leve
- 50 g mogyoró durvára aprítva
- 700 ml zöldségalaplé (mi az előző napi zöldséglevest használtuk alaplének)
- 150 g kukoricadara vagy kukoricaliszt
- 50 ml tej
- 50 g parmezán
1. Melegítsük elő a sütőt (villany: 200 fok, légkeveréses: 180 fok, gáz: 6-os fokozat). Az öntöttvas edényben vagy egy tepsiben forgassuk össze a hagymát és az édesburgonyát (vagy sütőtököt) 1 ek. olajjal. Sózzuk és süssük 25 percig.
2. Fűszerezzük (kakukkfű, fokhagyma, chilipehely, szerecsendió), adjuk hozzá a kelkáposztaleveleket (vagy leveles kelt) a citromhéjjal és a mogyoróval együtt. Sózzuk és forgassuk össze az egészet a maradék olajjal. Süssük további 15 percig.
3. Amíg a zöldségek sülnek, készítsük el a puliszkát. A forrásban lévő alaplébe szórjuk bele fokozatosan a kukoricadarát vagy –lisztet, és főzzük 2-3 percig. Adjuk hozzá a tejet (van, aki vajjal szereti), sózzuk meg, és ha kedveljük, szórjunk még bele 50g parmezánt is. Tálalásig tartsuk melegen, és adjunk még hozzá tejet/vizet, ha nagyon összeállna.
4. Tegyünk egy-egy adag puliszkát a tányérokba, erre halmozzuk a sült zöldségeket. Facsarhatunk rá egy kevés citromlevet, és megszórhatjuk sajtforgácsokkal is.
Antal Orsolya, GreenDependent
Megjelent a Kislábnyom hírlevél 2018. januári (104.) számában.
Forrás: BBC goodfood magazin, 2018. VII. évf. 1. szám, január